Σάββατο 13 Απριλίου 2024. Από το 2004 λειτουργεί για τους κατοίκους του νησιού στο Κ.Υ. Ανδρου υπηρεσία τηλεϊατρικής, υπηρεσία που συνεχώς αναβαθμίζεται και εξελίσσεται, και από το 2012 εξειδικεύεται στα προβλήματα του πληθυσμού 60+. Το 2022 η υπηρεσία συμμετέχει στο πρόγραμμα Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης (ΟΠΨΥ) και ονοματίζεται 60+ ΥΔΡΟΥΣΑ (Υπηρεσία Διαχείρισης δυσκολιών μνήμης και πΡΟαγωγής της ΥγειούΣ ΓήρΑνσης) με υπεύθυνη την κοινωνική λειτουργό Μ. Αλεξάκη και τη υποστήριξη της Διευθύνριας του Κ.Υ. Ανδρου Ε. Λιαποπούλου. Το πρόγραμμα Ολοκληρωμένης Παρέμβασης Ψυχογηριατρικής Υποστήριξης (ΟΠΨΥ) είναι εγκεκριμένο και υπό την εποπτεία του Υπουργείου Υγείας. Λειτουργεί πιλοτικά σε επιλεγμένες μονάδες υγείας της χώρας, μεταξύ αυτών και στο Κ.Υ. Άνδρου. Το Κ.Υ Άνδρου είναι διασυνδεδεμένο με την Α’ Πανεπιστημιακή Ψυχιατρική Κλινική του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, η οποία εδρεύει στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο, και ειδικότερα με την ομάδα ψυχιάτρων με επικεφαλή τον Καθηγητή Ψυχιατρικής κ. Αντώνιο Πολίτη, επιστημονικά υπεύθυνο όλου του προγράμματος.

Η εμπειρία μας όλα αυτά τα χρόνια λειτουργίας στο νησί, έχει αναδείξει την ανάγκη για ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και πρόληψη του πληθυσμού. Στο πλαίσιο αυτό έγινε έλεγχος μνήμης, από την ομάδα της ΟΠΨΥ Κυκλάδων, για τους κατοίκους 60 + τη Παρασκευή 12 και το Σάββατο 13 Απριλίου 2024 σε όλα τα περιφερειακά ιατρεία του νησιού. Ακολούθως, διοργανώθηκε ημερίδα από το Κέντρο Υγείας Άνδρου σε συνεργασία με την Ά Ψυχιατρική Κλινική ΕΚΠΑ, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ψυχογηριατρικής Εταιρείας και την υποστήριξη της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ για την πρόληψη της άνοιας και την υγιή γήρανση, αλλά και την παρουσίαση του προγράμματος ΟΠΨΥ με την ανάλυση των πρώτων συμπερασμάτων για την Άνδρο.

Την εκδήλωση συντόνιζε η υπεύθυνη του προγράμματος ΟΠΨΥ στην Άνδρο, κα Μ. Αλεξάκη. Την εκδήλωση χαιρέτισαν, μεταξύ άλλων, ο Υπουργός Ι. Βρούτσης , η βουλευτής Αικ. Μονογιού ο Δήμαρχος Άνδρου Θ. Σουσούδης, η Έπαρχος Άνδρου Α. Βρεττού, ο Διοικητής Γενικού Νοσοκομείου Σύρου Ν. Ρούσας, ο Γ.Γ. Περ. Συμβ. Συνδέσμου Κοινωνικών Λειτουργών Ν.Αιγαίου Η. Μαρκούσης.

Ακολούθησαν ομιλίες από τον κ. Α. Μ.Πολιτης, Καθ. Ψυχιατρικης, Α’ Ψυχιατρικη Κλινικη ΕΚΠΑ, τη κα Ε. Λιαποπουλου, Παιδιατρο, Διευθυντρια Κ.Υ. Άνδρου, το κ. Κ. Σιάρκο, Ψυχίατρο, Επ. Συνεργάτη της Α’ Ψυχιατρικής Κλινικής ΕΚΠΑ, το κ. Ρ. Σολδάτο, Ψυχίατρο, Επ. Συνεργάτη της Α’ Ψυχιατρικής Κλινικής ΕΚΠΑ, την κα Μ. Αλεξάκη, Κοινωνική Λειτουργό Κ.Υ. Άνδρου και τη κα Ε. Αγγελετάκη, Νοσηλεύτρια, Γ.Ν. Σύρου που συμμετέχει στο πρόγραμμα ΟΠΨΥ. Στην εκδήλωση συμμετείχαν και η κα Μ. Δελατόλα πρόγραμμα ΟΠΨΥ Τήνου καθώς και ο κος Α. Ευκαρπίδης , η κα Α. Πέτρου, η κα Μ. Καλόγερα και η κα Ε. Κοντογιάννη που υποστήριξαν ενεργά τη δράση πρόληψης με τον έλεγχο μνήμης στο νησί της Άνδρου. Τέλος, θα πρέπει να τονίσουμε την σημαντική συνεισφορά στη διοργάνωση της δράσης της Ομάδας Υποστήριξης Χρηστών της ΟΠΨΥ της ν. Άνδρου.